Zainteresowanie testami komercyjnymi na Sars-Cov-2 wzrasta wraz ze wzrostem liczby zakażeń

Zainteresowanie naszymi testami molekularnymi na koronawirusa wzrasta wraz ze wzrostem liczby zachorowań na Covid-19 - zaznacza w rozmowie z PAP Agnieszka Staniszewska z firmy Invicta posiadającej punkty pobrań próbek do badań na obecność Sars-Cov-2 w kilku miastach Polski, m.in. w Warszawie.

Zainteresowanie testami komercyjnymi na Sars-Cov-2 wzrasta wraz ze wzrostem liczby zakażeń
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zaznacza w rozmowie z PAP rzecznik prasowa Invicty, wzrost liczby chętnych do badań na obecność koronawirusa jest na tyle duży, że firma planuje zwiększenie liczby punktów pobrań, a w tych istniejących przedłuża godziny poboru próbek.

Obecnie testy w formie drive-through (bez wysiadania z samochodu - PAP) klinika prowadzi w sześciu miastach w Polsce; jeden z nich znajduje się w Warszawie, w namiocie na błoniach Stadionu Narodowego.

Aby wykonać badanie, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej, wybrać odpowiednie miasto, a następnie przejść przez formularz m.in. z ogólnym wywiadem o stanie zdrowia oraz danymi adresowymi. Następnie osoby zarejestrowane na test są umawiane na konkretną datę i godzinę tak, by - jak zapewnia Staniszewska - nie stykali się z innymi.

Punkt na Stadionie Narodowym działa od kilku miesięcy. Na test należy przyjechać o wcześniej umówionej godzinie pod specjalny namiot, gdzie zazwyczaj przebywa dwóch pracowników w kombinezonach ochronnych.

Wymaz z nosa i gardła jest pobierany patyczkami przez otwarte okno samochodu. Następnie patyczki trafiają do probówki z płynem dezaktywującym wirusa. "Wszystko po to, aby osoby, które będą miały później kontakt z próbką nie mogły się zarazić" - mówi rzecznik prasowa.

Cały proces - od chwili podjechania do namiotu, zarejestrowania się i pokazania specjalnego kodu - trwa ok. 3 minut. Następnie próbki trafiają do laboratorium w Gdańsku. "Przechowywane są w specjalnych pojemnikach, w stabilnej temperaturze i tam przechodzą przez kilka pracowni" - wyjaśnia Staniszewska. Oczekiwanie na wynik trwa - w zależności od miasta, w którym zostało wykonane badanie, od 24 do 36 godzin. Wynik jest odbierany online.

Jak zapewnia klinika, jeżeli wynik testu jest pozytywny, informację o tym otrzymuje nie tylko osoba, która wykonała test, ale również służby sanitarne.

"Testy są wykonywane naszą autorską metodą. To my je opracowaliśmy i to naszym pomysłem jest płyn dezaktywujący wirusa w probówce" - mówi Agnieszka Staniszewska z firmy Invicta. I dodaje, że laboratorium w Gdańsku, w którym wykonywane są badania ma przepustowość ok. 8 tys. próbek na dobę.

Staniszewska zaznacza, że liczba chętnych do sprawdzenia, czy nie są chorzy na Covid-19 wzrosła po ostatnich wzrostach liczby zakażonych koronawirusem. Jak dodaje, do punktów pobrań przyjeżdża coraz więcej osób, które miały styczność z kimś, kto się zaraził, ale też pracownicy, którzy na badania są kierowani przez firmy, w których pracują. Badaniami są zainteresowane również osoby wyjeżdżające zagranicę.

Firma zapewnia także, że oprócz testów komercyjnych w cenie 399 zł wykonuje testy na fundusz zdrowia u osób, które są kierowane do punktu pobrań przez lekarzy POZ.

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.koronawirus247.pl materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisu informacyjnego PAP, będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez właściciela portalu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Reklama
Reklama
Reklama